ETLİ NOHUT

 • Ekleyen:
  ETLİ NOHUT
  100
  kişilik
  45
  dakika
  240
  kalori/prs.
  Malzemeler
  MALZEMELER 1 KİŞİLİK 100 KİŞİLİK KALORİ
  Nohut 50 Gr. 5 Kg. 343 Kal.
  Dana Eti 30 Gr. 3 Kq.
  Soğan 20 Gr. 2 Kg.
  Domates 15 Gr. 1500 Gr.
  Çarliston Biber 10 Gr. 1 Kg.
  Ayçiçek Yağı 10 Gr. 1 Lt.
  Salçası 5 Gr. 500 Gr.
  Tuz 1 Gr. 100 Gr.
  NOT : Kıymalı – Kuzu etli – Tavuklu yapılabilir.
  Yapılışı
  Nohutlar ayıklanarak, 4 – 5 kez yıkanır. Bir gece önceden tuzlu suda bırakılır. Eski suyu dökülerek tuzu gidene kadar yıkanır ve temiz su konularak haşlanır. Üzerine çıkan köpükleri alınır. Soğanlar yemeklik doğranır. Domateslerin kabukları soyularak, küçük kuşbaşı doğranır. Biberler kuşbaşı doğranır. Tencereye yağ konularak orta ateşte kızdırılır. Soğanlar ilave edilerek pembeleşene kadar kavrulur. Et, tavuk, kıyma hangisi ile yapılacaksa katılarak soğanı ile birlikte kendi sularını salıp, çekene kadar kavrulur. Salçası verilerek birkaç dakika salçayla beraber kavurduktan sonra sıcak olarak suyu verilerek etler pişmeye bırakılır.

  Üzerine çıkan köpükleri alınır. Etler pişmeye yakın tuzu ve baharatları ilave edilerek haşlanan nohutlar katılır. Domates ve biberler katılarak sos pembeleşene kadar pişirilir.

  NOT: Nohut haşlanırken kesinlikle soğuk su dökmeyiniz, sertleşir. Nohutu çabuk pişirmek için haşlanırken karbonat kullanmak doğru bir yöntem değildir. Hem nohudun kabuklarını attırarak görüntüyü bozar, hem de yemeğin lezzetini hissedilir derecede bozar.